مقاله

ارسال از الیت در ۱۳۹۷/۰۵/۲۷
star بازدید: 50-

دستشویی رفتن کودک

دستشویی رفتن کودک

فرزندتان به سنی رسیده که باید دستشویی رفتن را آموزش ببیند؟ خب، وقتی زمان آن رسید که به فرزندتان توالت رفتن را آموزش دهید، می‌توانید با یک برنامه درست و اختصاص چند روز به این کار، خیلی سریع و آسان به هدف‌تان برسید.

سن آموزش توالت کودکان چند سالگی است؟

بیشترکودکان بین 2تا3 سالگی آمادگی آموزش توالت رفتن را پیدا می کنند ،میانگین سن در پسران 31 ماهگی و دختران 29ماهگی است. حدود 98درصد کودکان درسن 3سالگی موفق می شوند البته کودک زودتر یا دیرتر می تواند این مهارت را بدست آورد بنابراین زمان مناسب به فیزیک ، توانایی کنترل روده ومثانه آنها بستگی دارد.

دیدن نشانه آغاز آموزش توالت رفتن کودکان

باور می کنید یا نه ولی کودکان وقتی آمادگی داشته باشند می گویند که آنها را پوشک نکنید. آن وقت زمان آموزش دادن آنهاست . کارهای شما را تقلید می کنند ، دنبال استقلال هستند، در رفتن به حمام پیشتازند، بدون اینکه خود را خیس کنند 2 ساعت می مانند. شما باید زمانی شروع به آموزش کودک کنید که بیشتر این نشانه هارا درکودک می بینید. تحت فشار اعضای خانواده ،مادران دیگر یا مراقبان کودک قرار نگیرید، اگر عصبانی شوید کودک ناراحتی شما را حس می‌کند و اگر زود شروع کنید در نهایت ممکن است روند آموزش طولانی شود.

درک خلق وخو کودک

قبل از شروع آموزش توالت رفتن کودک اخلاق ،شخصیت ،خلق وخو کودک رابررسی کنید ببینید چه زمانی از روز کودک مشتاق یادگیری و همکاری است ؟ آیا خجالتی است ؟ دامنه توجه آنهاچگونه است ؟ به راحتی خسته و ناراحت می شود؟ دانستن پاسخ این پرسش ها به شما کمک می کند تا برنامه ریزی کنید . بسیار مهم است که آموزش توالت رفتن کودک هنگام تغییرات بزرگ زندگی او مانند تولد برادر یا خواهر دیگر یا رفتن به مهد کودک جدید نباشد چون این عوامل برایش استرس ایجاد می‌کنند.

تنظیم برنامه

هنگامی که کودک به اندازه کافی رشد کرد زمان آن است که برنامه ای را تنظیم کنید البته درصورت نیاز آن را تغییر دهید.

برایش کتاب بخوانید

باخواندن کتاب های مربوط به آموزش توالت رفتن کودک را کنجکاو کنید. کتاب نقش زیادی در برانگیختن انگیزه آنها دارد .کودک خواهد فهمید توالت رفتن یک مزیت است که کودکان بزرگتر دارند. درطول آموزش شاد باشید و استرس را از آنها دور کنید.

خرید توالت صندلی مخصوص

به کودکان صندلی توالت شخصی دهید تا بتوانند راحت روی آن بنشینند و پاهایشان را روی زمین بگذارند اجازه دهید کودک صندلی را باهررنگ و طرحی که می خواهد انتخاب کند. برخی ها برای کاهش اشغال فضا از یک توالت استفاده می کنند به همین منظور زیر پای کودک صندلی بگذارید تا با اطمینان خاطربیشتری بنشیند. بگذارید کودک با صندلی توالت آشنا شود و با لباس بطور کامل روی آن بنشیند. قبل از اینکه از آن استفاده کند حتی اگر مثل اسباب بازی های دیگر با آن بازی کند بد نیست . هدف از این کار ازبین رفتن ترس کودک و راحت شدن آنهاست با کودک صحبت کنید و به آنها نشان دهید ادرار و مدفوع کجا می رود.

برنامه ریزی روی تعداد دفعات

روزی 3 بارکودک را توالت ببرید : صبح ،بعدازغذا ،قبل ازخواب. این باید جزبرنامه روزمره قرار بگیرد. حتی نیم ساعت پس از غذا خوردن هم دوباره امتحان کنید البته پیام هایی را از صورت آنها می توانید دریافت کنید اگرکودک نمی خواهد توالت برود او را مجبور نکنید اما اگرموافق است او را همراهی کنید و پاداش کوچکی به او بدهید.3تا6 ماه طول می کشد کودک به این روند عادت کند بنابراین صبر نکته کلیدی است که باید داشته باشید .بیشتر کودکان حتی تاسن 5 سالگی شب ها پوشک می شوند زیرا کنترل در شب دشوارتراست.

پاداش ، پاداش ، تشویق !

مهم ترین بخش برنامه این قسمت است که وقتی کودک توالت میرود اوراتشویق کنید او را بغل کنید، ببوسید وبرای او دست بزنید و به او جایزه دهید . بسیاری ازمادران به آنها میان وعده سالم به عنوان جایزه می دهند برخی دیگر به نمودار آنها ستاره می زنند. لباس های رنگی با تم های کارتونی هم تشویق خوبی است. جایزه ها خیلی گران نیستند اما محرک خوبی برای آنهاست . ازآنها تعریف کنید وبه آنها ببالید. والدین نقش مهمی را درآموزش کودک دارند بنابراین باید صبور و آرام باشید و شوخ طبعی خود را حفظ کنید. اگرخسته وعصبی شوید کودک متوجه می شود .

ادامه آموزش

هرروز زمانی را برای این آموزش درنظر بگیرید وانتظارات معقول و واقع گرایانه ازکودک داشته باشید. اگرمیل و رغبتی در کودک نیست، آموزش را به تاخیر بیاندازید.اجازه دهید کودک خود را مسئول آموزش بداند سوال بپرسد وتصمیم گیری کند.

به کودکان بیاموزید حتماب عد از توالت دست هایشان را خوب بشویند. درطول آموزش همیشه آمادگی حوادث را داشته باشید . اگرکودک شما هنگام آموزش ازخود مقاومت نشان می دهد زمان استراحت است و او را مجبور به کاری نکنید .

بایدها ونبایدها

چیزهایی هستند که هرگز نباید هنگام آموزش گفته شود. تحت هیچ شرایطی فرزند خود را تنبیه ،سرزنش تهدید نکنید، هرگز آنها را بزور توالت نبرید، باید خودشان تمایل داشته باشند. لباسی تن کودک نکنید که درآوردن آن دشوار باشد زیرا ناخود آگاه برای او استرس ایجاد می کند ؛ هرگز کودک را مجبور نکنید که بیشتر از 5تا7 دقیقه روی توالت بنشینند زیرا تجربه ناخوشایندی برایشان ایجاد می شود .او را با کودکان دیگر مقایسه نکنید ،از کلماتی مثل کثیف و بدبو استفاده نکنید ، و درآخر انتظار نداشته باشیم کودک در یک شب آموزش ببیند.

چوب شور چیست؟

چوبشور برنامه ای ایرانی مخصوص کودکان است که همراه با بازی و سرگرمی های جذاب، مفاهیم پایه را به کودکان می آموزد. مجموعه چوب شور در تلاش است تا برنامه هایی مناسب با ارزش های ملی ارائه دهد که دربردارنده ی مفاهیم لازم برای رشد علمی و اخلاقی کودک ایرانی باشند. با دانلود اپلیکیشن چوب شور می توانید به بازی های آموزشی همراه با شعر و داستان دسترسی داشته باشید که با انیمیشن های جذاب در راستای تربیت کودک شما گام برمی دارد.

تمامی حقوق اين سايت برای چوب شور محفوظ است. طراحی و توسعه نشر الیت