مقاله

ارسال از الیت در ۱۳۹۶/۱۰/۰۵
star بازدید: 50-

حسادت کودکان

حسادت کودکان
تمامی کودکان درصدی از حسادت را نسبت به خواهر، برادر یا کودکان دیگر تجربه می‌کنند. همینطور والدین باید حسادت کودک را به عنوان احساس طبیعی کنترل کنند. کنترل حسادت کودک به او احساس بهتری خواهد داد و می‌تواند روابط اجتماعی بهتری هنگام برخورد با دیگر کودکان داشته باشد. از سوی دیگر کنترل نشدن چنین احساساتی باعث سرخوردگی و ناراحتی او می شود و روابط کودک با همسالانش را از حالت عادی خارج می کند.

به احساس کودک توجه کنید

وقتی احساسات کودک را نمی‌شناسید و درخواست او برایتان مهم نيست کودک تلاش می‌کند كاری كند كه به او توجه کنید. اگر بازهم ناموفق بماند كارهاي بدتری می‌كند، مثلا بلندتر فرياد می‌زند. بايد به کودک بفهمانيد که احساس او برایتان اهمیت دارد. اگر به بازی کردن برادر كوچكش با شما حسادت می‌كند بايد به او بفهمانيد كه اگر صبر کند با او هم بازی خواهيد كرد.

هدیه دادن

رایج‌ترین نوع حسادت کودکانه حسادت به اسباب بازی‌ها، لباس‌ها و... است كه دیگران دارند و او ندارد. اگر تهیه چنین مواردی از عهده‌ی شما خارج است به او پس‌انداز کردن را بياموزيد و بگوييد ميتواند با پول‌های روزانه خودش چنين وسايلی را خودش بخرد.

حسادت از چه سنی شروع می‌شود؟

حسادت در میان کودکان در سالهای سوم و چهارم زندگی بیش از سایر اوقات است. کودکان باهوش‌تر بیشتر حسادت می‌ورزند کودکانی که اختلاف سنی آنها از یکسال و نیم تا سه و نیم باشد بیشتر حسود هستند. فرزندان اول معمولاً بیشتر از فرزندان دیگر حسادت می‌ورزند زیرا آنها مدتها گل سرسبد خانواده محسوب می‌شوند و علاقه و محبتهای افراد خانواده متوجه آنها بوده است.

عادل باشید

اگر برای یکی از فرزنداندانتان چيزی می‌خرید برای فرزند ديگرتان هم چیزی هر چند كوچک و ارزان بخرید. به توانایی‌های هردو نظر داشته باشيد حتی اگر هردو در يک فعاليت خاص باهم رقابت دارند با حرف‌ها و تشويق‌هایتان يكي را علیه ديگري نكنيد. ابراز محبت شما به هردو بايد در يك سطح باشد و البته نه از يك جنس!

تشویق کنید

کودکان خیلی زود خودشان را با دیگران مقایسه میکنند و به این نتیجه میرسند که توانایی خوبی در یک فعالیت خاص ندارند و ممکن است ناامید شوند. در چنین شرایطی وظیفه‌ی پدر و مادر ایجاد توازن بین داشته‌ها و نداشته‌های اوست تا مانع از حسادت ورزیدن کودک به همسالان شود. علاقه مندی به نقاشی را مثال میزنیم. اگر کوچولوی شما اندکی ضعیف است و میخواهد این قبیل کارهای خاص را کنار بگذارد با او صحبت کنید تا بفهمد که قرار نیست بهترین نقاش دنیا باشد. همین که چنین هنری دارد کافی است. با او تمرین کنید و با تشویق مداوم فرزندتان را به نقطه مطلوب رسانید.

پیشگیری

مهمترین روش پیشگیری از حسادت، ابراز علاقه و محبت، درک و ایجاد امنیت خاطر است. زمانی که مادر فرزند دیگری به دنیا می‌آورد باید برنامه‌ها طوری تنظیم گردد که از بروز حسادت جلوگیری شود. مثلا وقتی که مادر نوزاد را بغل می‌کند بهتر است پدر با سایر اعضای حاضر در منزل، کودک بزرگتر رادر آغوش بگیرند و او را نوازش کنند. باید تلاش کرد کودک مطمئن شود که شما، او را مانند سابق دوست دارید.

تاثیرات مثبت حسادت

حسادت همیشه تاثیر منفی ندارد بلکه مانند عواطفی نظیر ترس، مفید نیز هست و در صورتی که میزان آن معقول و منطقی باشد حتی سازنده هم میتواند باشد زیرا کودک در آن صورت با استقامت و میشود. حسادت مثبت یا غبطه، باعث تلاش بیشتر برای رسیدن به هدف میشود.

چوب شور چیست؟

چوبشور برنامه ای ایرانی مخصوص کودکان است که همراه با بازی و سرگرمی های جذاب، مفاهیم پایه را به کودکان می آموزد. مجموعه چوب شور در تلاش است تا برنامه هایی مناسب با ارزش های ملی ارائه دهد که دربردارنده ی مفاهیم لازم برای رشد علمی و اخلاقی کودک ایرانی باشند. با دانلود اپلیکیشن چوب شور می توانید به بازی های آموزشی همراه با شعر و داستان دسترسی داشته باشید که با انیمیشن های جذاب در راستای تربیت کودک شما گام برمی دارد.

تمامی حقوق اين سايت برای چوب شور محفوظ است. طراحی و توسعه نشر الیت